MERDİVEN & KORKULUK & KÜPEŞTE

  • ANASAYFA
  • PARKE UYGULAMA
  • MERDİVEN & KORKULUK & KÜPEŞTE

Merdiven basamak, rıht, küpeşte ve korkuluk uygulamalarında 3 aşamalı bir çalışma şekli ve dönemi vardır.

1.Aşama: İmalata başlanmadan hemen önce yerinde röleve (ölçü) çalışması yapılması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle yerinde mevcut bir betonarme veya üzerinde herhangi diğer malzeme kaplı malzemelerde olsa basamaklar olmalıdır. Bu aşamada aynı zamanda rıht dengelenmesi dediğimiz, iniş ve çıkış konforunun sağlanması açısından önem arzeden tüm rıhtların eşit yüksekliklerde olması gerekmektedir. En konforlu rıht yüksekliği ise 16-17cm olmalıdır. Şayet rıhtlarda herhangi bir dengesizlik söz konusu ise ölçü farklılığı olan rıht veya rıhtlar saptanmalı bu basamaklarda kırım veya dolgu işlemi yapılarak tüm rıht yükseklikleri eşit hale getirilmelidir. Bu işlem tarafımızca iki türlü yapılabilmektedir. Ölçü farklılığı çok fazla değil ise basamak montajından önce MDF veya Kontralar ilave edilerek rıht yükseklikleri ayarlanabilmektedir. Ölçü farkının fazlaca olduğu durumlarda ise dengeleme malzemesi olarak genellikle kum+çimento+su karışımı olan harç ile veya tamir harçları ile dengeleme işlemini yapmaktayız. Burada esas olan harcın özellikle kenar/köşe birleşimlerinde düzgün çıkabilmesi için kalıp yapılması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasına istinaden basamak, rıht ve kordon ölçüleri yerinde birebir olarak alınır ve ne kadar malzeme (Parke) gerektiği hesap edilir. Ahşap merdivenlerde genellikle biz Lamine ve Masif Uzun Boy Parke kullanmaktayız.

2.Aşama: Yerinde ölçüsü alınan basamak ve rıhtlar yerindeki ölçüsünden min. 5cm uzun olacak şekilde atelyede gerekli  ebatlamaları, şayet rıht/basgıç kısmında ayrıca bir burun isteniyorsa seçilen burun modeline göre burun montajları yapılarak tüm basamaklar numaralandırılarak montaja hazır hale getirilir. 

3.Aşama: Tüm basamaklar numarasına göre ilgili yerlerine yerinde alıştırma dediğimiz duvar kenar detayları sıfır olacak şekilde yerinde kesilerek genellikle deniz tutkalı veya güçlü poliüretan tutkallar ile montajı tamamlanır. Bu aşamadan sonra korkuluk, küpeşte ve süpürgelik imalatlarına geçilirek tüm işlemler tamamlanmış olur.

Firmamız, Ahşap Merdiven işleri konusunda, uzun yıllardır sadece merdiven imalatı ve uygulaması yapan deneyimli ve kalifiye ekip ve atelyelerle çalışmakta olup her türlü ahşap merdiven talepleriniz ve teknik detaylar hakkında bizlerle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi bir ahşap merdiven demek ahşabın tüm doğallığını merdivene yansıtma sanatı olduğunu ve sanatın da merdivenin tüm kıvrımlarında saklı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Kireçburnu Şantiyemizdeki "Merdiven Uygulama Videomuzu" aşağıdaki videodan seyredebilir ve ayrıca farklı "merdiven, korkuluk, küpeşte" uygulamalarımızdan bazılarının görsellerini aşağıdaki galeriden görebilirsiniz.