LAZERLE KOT TARAMA

  • ANASAYFA
  • UYGULAMALAR
  • LAZERLE KOT TARAMA

Lazerle Kot Tarama (Zemin Kot Haritası Çıkarma):IMG_4876.JPG

      Zemin kot tarama işlemi Nivo veya Lazer Kot Cihazı ile yapılmalıdır. Boyutları, taşınabilirliği, ayarlaması bakımlarından çok daha pratik olduğu için biz OCK FLOOR CONCEPT firması olarak zemin kot tarama işlemlerinde Nivo yerine Stabila Marka Lazer Kot Cihazı kullanmaktayız. Kullandığımız lazer kot cihazı on/off tuşuyla açılmasından sonra x-y-z eksenlerine 3 adet ışık göndererek 4-5 saniyelik süre içerisinde tüm eksenlerdeki açıları 90 derece olarak ayarlayarak yatay düzlemdeki terazisini otomatik olarak cihaz kendisi ayarlamakta ve sürekli kırmızı veya yeşil lazer ışığı sağlayan döner eksen kendi etrafında 360 derece hızlı bir şekilde dönerek tüm alana aynı ışığı/çizgiyi göndermektedir. Cihazın dengesinde en ufak bir düzlem kayması olduğu anda ise otomatik olarak durmaktadır. Cihazın bu özelliği sayesinde manuel Nivolara nazaran çok pratiktir.

     Cihaz kendi terazisini ayarlayıp dönmeye başladıktan sonra ki işlem ise zemin 1'er metre aralıklarla ve katlanabilir ahşap metre zemine 90 derecelik dik açıyla tutulup metre üzerine isabet eden değerler mm cinsinden okunur. Varsa alanının plan paftası üzerine plan çıktısı yok ise de herhangi boş bir kağıda alanın mimarisi çizilerek okunan değerler plan üzerinde denk gelen kısımlara tek tek yazılır. Tüm alan 1'er mt aralıklarla tarandıktan sonra okunan değerlere istinaden en yüksek ve en düşük noktalar tespit edilir.IMG_4870.JPG

Eğer herhangi bir bağlayıcı baz kot yok zemin kendi içerisinde kota alınması gerekiyorsa; en yüksek noktada min. 4mm Self leveling şap yapılması gerekliliği esas alınacak şekilde baz kot bulunup aradaki fark her nokta üzerine tek tek başka bir renkte kalem ile yazılır. Örnek vermek gerekirse; alanın en yüksek kot okuma değeri 230 (Metre üzerinde lazer ışığının 23cm'e isabet ediyorsa mm'ye çevrilerek 230 olarak plan üzerine yazılır) en düşük kot değeri ise 240 olsun. Kot okuma değerleri büyüdükçe zemin kot değeri düşer yani kot okuma değeri ile zemin yükseklik değerleri arasında ters orantı vardır. En yüksek değer 230 okunduğu için ve bu bölgeye min. 4mm Self leveling şap yapılacağı varsayıldığı için bu 4mm'lik değer en yüksek kot değerine eklenir, okunan değer ile zemin yüksekliği arasındaki ters orantı yüzünden 230-4=226 şeklinde hesap yapılır. Dolayısıyla aslında baz Self leveling şap kotu 226'dır. Zeminde okunan en düşük kot değeri ise 240'dı, dolayısıyla 240 okunan en düşük bölgede ki Self leveling şap kalınlığı 240-226=14mm'dir. Tüm noktalarda self leveling şap kalınlığı yukarda da bahsettiğimiz gibi başka bir renk kalemle bu hesaplama yöntemiyle bulunup tüm noktalardaki hesaplanan self leveling şap kalınlıklarının aritmatik ortalaması alınarak toplamda o mahal için ortalam kaç mm kalınlıkta ve uygulanacak kalınlığı bildiğimiz için de toplamda kaç kg Self leveling şap malzemesi gideceği hesaplanarak müşteriye bilgi verilir.  

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Yukarda anlatılan işlemler yapılmaz ise özellikle bağlayıcı kot olmayan durumlarda ve kg cinsinden fiyat verilen işlerde, işi yaptırmak isteyen taraf toplamda ne kadar para ödeyeceğini net olarak hiçbir zaman bilemez. Self leveling şap, kot gözetilmeden yapılan işlerde döküldükçe dökülebilen bir malzeme olduğundan satıcı/uygulayıcı firma şantiyeye gönderdiği tüm malzemeyi ihtiyaç olmasa dahi, tekrar araca yükleme hamaliyesi tekrar taşıma maliyetlerine girmemek adına en önemlisi ise kg cinsinden fiyat verdiği ve kullanılan malzeme ne kadar fazla kullanılırsa uygulayıcı/satıcı firmanın kar oranı artacağından tüm self leveling malzemesini şantiyede tüketmek isteyecektir. Tüm bunların önüne geçmek için OCK FLOOR CONCEPT olarak naçizane tavsiyemiz hem maliyetin ne kadar tutacağını önceden bilebilmek hem de zemin kot durumunu önceden öğrenmek açılarından yukarda anlatılan profesyonel işlemlerin yapılmasını talep ediniz. 

Zemin kot taraması yapmak için OCK FLOOR CONCEPT olarak bizler İstanbul içi şantiyelerden herhangi bir ücret talep etmemekteyiz.