ORTAM VE ZEMİN NEM ÖLÇÜMÜ

  • ANASAYFA
  • UYGULAMALAR
  • ORTAM VE ZEMİN NEM ÖLÇÜMÜ

cem nem ölçer.jpgZemin Kaplama Malzemeleri Açısından Zemin ve Ortam Neminin Önemi:

Öncelikle Ahşap (Lamine/Masif) Parke ve Epoksi olmak üzere, PVC (LVT, Heterojen ve Homojen) gibi zemin kaplama malzemelerini uygulamadan önce zeminde ve ortamda bulunan yüksek nem önem arzeder. Parke ve Epoksi malzemeleri nemden direk olarak etkilenirken PVC Zemin Kaplamalar nemden direk olarak etkilenmez ancak genellikle yapıştırma işlemi Su Bazlı tutkallar ile yapıldığı için nem, su bazlı tutkalın yapıştırıcı özelliğini kaybedip adeta yoğurt kıvamına dönüştürmesine dolayısıylada PVC Zemin Kaplama malzemesinin kabarmasına sebep olmaktadır.

Doğal ortamımızda, havada her zaman nem vardır. Ve bu nem insandan insana, duvarlardan zemine kadar gözenekli her şeye aktarılabilir. Ve havanın nem içeriği çöl benzeri koşullardan tropik bölgelerde bulunan ağır neme değişebilir.nem ölçme ock1.jpg

Havadaki bu nem belli bir sınıra kadar mümkündür - ve bu sınırın ötesinde doymuşluk gelir. Yoğunlaşma veya sis oluştuğu veya su damlacıklarının oluşacağı yer burasıdır. Bağıl Nem (RH: Relative Humudity) kavramı havada bu maksimum miktarda nemin yüzde kaçının bulunduğunu belirtir. Örneğin, yüksek seviyedeki ortam nemi dahi zemin nemini ölçme gereksinimi ile alakalı bir uyarı işareti olabilir.

Ayrıca ahşap parkeler uygulanırken RH de büyük bir endişe kaynağıdır.

Havadaki maksimum nem miktarı, havanın sıcaklığına doğrudan bağlıdır. Sıcaklık kapalı bir sistemde yükselir veya düşerse doyum buhar basıncı artar veya azalır. Sonuç olarak, havadaki su miktarı değişmeden bile RH düşer veya sıcaklık değişiklikleri ile yükselir.

gann ortam nem ölçer.jpg

Parkeler için montajdan önce ahşap döşeme ile uyum sağlanırken, uygun, uzun ömürlü kullanım için hem ortam bağıl nemini hem de zeminin ve hatta ahşabın nem içeriğini ölçmek çok ama çok önemlidir.

 

Tüm bu teknik cihazlar ile OCK FLOOR CONCEPT olarak firmamız uygulama öncesi işi göz kararına veya şansa bırakmamak adına gerekli ortam, zemin ve ahşap nem değerlerini ölçüp, şartların tamamen uygulama yapmaya müsait olması durumunda uygulamaya başlamaktadır. 

Tabiki bundan 20 sene evvel bu teknik cihazların hiçbirisi yoktu dolayısıyla akla o dönemlerde özellikle sıklıkla döşenen ve nem açısından daha hassas olan Masif Parkeler nasıl ve neye göre döşeniyordu sorusu gelebilir. Eskiden bu cihazlar yokken (tabiki bu cihazların olmadığı durumlarda bu yöntem günümüzde de yapılabilir) zemine 10x10cm kare şeklinde kesilmiş herhangi bir naylon parçası, zemine etrafında hiçbir şekilde hava geçirmeyecek şekilde bantlanmak suretiyle sabitlenir ve 24 saat beklenirdi. 24 saatin sonunda naylon parçası kaldırıldığında herhangi bir buharlaşma, su damlacıkları gibi nem işareti yok naylon ve zemin tamamen kuruysa o zeminde nem olmadığı anlaşılır ve sonrasında masif parkeler döşenirdi. Şayet en ufak bir nem işaretine rastlanırsa o zemine parke döşenmezdi.  

 

NEM BARİYERİ UYGULAMA:

Peki akla şöyle bir soru gelebilir, zeminde nem var fakat uygulama yapmayı ertelemeye hiç vakit yok ARDEX-PU-30.jpgyani mutlaka hemen uygulama istenirse o zaman ne yapılması gerekir diye bir soru sorulabilir. Açıkçası bu durum sık karşılaşılan bir durum olup bunun da çözümü mevcuttur. Şayet zemin yüzeyi gözle görülebilen derecede ıslak değilse yani gözle bakılınca kuru fakat nem ölçme cihazı ile ölçüm yapıldığında uygulama yapılabilme sınırının üzerinde nem değeri ölçülüyorsa bu gibi durumlarda Zemin Nem Bariyeri olarak bilinen malzemeler uygulanabilir. Zemin nem bariyeri olarak en optimum malzeme Poliüretan Bazlı ürünlerdir. Bizler OCK FLOOR CONCEPT olarak bu gibi durumlarda ARDEX PU30 Poliüretan ürününü kullanıyoruz. Burada ki en önemli espri poliüretan zemin içerisinde ihtiva eden tüm gözenekleri de tıkayarak yüzeyde geçirimsiz bir katman oluşturup nemin/suyun yukarı yönlü hareketini tamamıyla set şeklinde engeller. Tavsiye edilen uygulama şekli ise Ardex PU30 poliüretan malzemesi zemine sürülürken henüz kürleşmesini (sertleşmesini) yapmaya başlamadan aynı anda ilgili zemin malzemesini ki genellikle zemin nem bariyeri yapıştırma parke uygulamaları öncesinde talep edilmektedir. Parke yapıştırıcısı olarak da yine poliüretan yapıştırıcı kullanılacağından iki malzeme birlikte kürleşerek daha işlevsel olarak nemi önleyebilmektedir.