NET/FİRELİ METRAJ HESAPLAMALARI

  • ANASAYFA
  • UYGULAMALAR
  • NET/FİRELİ METRAJ HESAPLAMALARI

net ve fireli metraj hesab1.jpgZemin sektöründe genel teyamül uygulama ücretleri Net Metraj rakamları üzerinden, malzeme ücretleri ise Fireli Metraj rakamları üzerinden hesap edilmektedir. Bu nedenle tüm şantiyelerde net ve fireli metrajlar daha teklif aşamasındayken hesap edilmesi gerekmektedir. Çünkü o iş için ödenecek toplam bedel bu hesaplar tam olarak yapılmadan bilinemez. İşveren ise her zaman o iş için cebinden ne kadar para çıkacağını bilmek ister. 

     Net metraj hesaplamalarını şayet AutoCAD planları yok ise şantiyede alınan rölöveye istinaden AutoCAD'e aktarılmasından sonra var ise uygulama yapılacak sınırlar AutoCAD üzerinde "Polyline" komutuyla tüm uygulama yapılacak alanın net sınırları belirli olacak şekilde öncelikle alanı belirleyip akabinde çizilen bu sınırların iç alanı hesaplanmakta ve Net Metraj olarak baz alınacak metraj belirlenmektedir.

    Daha sonrasında ise yine AutoCAD planı üzerinde Malzeme Aplikasyonu yapılıp kullanılamayacak malzeme miktarı hesap edilerek net metrajın üzerine eklenmekte ve Fireli Metraj hesap edilmektedir. Ancak tüm şantiyeler için tavsiyemiz; uygulaması tamamlamış üründe herhangi bir deformasyon veya problem olduğunda hemen müdahale edebilmek adına bir kaç paket fireden hariç yedek malzeme alınmasıdır. Bu yedek miktarda eklenerek sipariş geçilmesi gereken toplam fireli malzeme miktarı hesap edilmiş olur.

     Net ve Fireli Metrajların belirlenmesinden sonra teklif geçilir, şantiyede yerindeki uygulamada İşverenin isteğiyle herhangi bir değişiklik (azalış veya artış) olmadığı müddetçe Kesin Hakediş Hesabı teklifle uyumlu halde hesap edilir. 

     Malesef profesyonel olmayan firmalar bu hesapları yapmadıkları / yapamadıkları  için ya İşvereni işin sonunda maddi ve manevi olarak mağdur etmekte veya kendileri bu işten zarar edebilmektedir. Bunların önüne geçebilmek adına OCk Floor Concept olarak biz tüm işlerimizde teklif aşamasındayken Net ve Fireli Metraj hesaplamalarımızı yaparak müşterilerimizi doğru olarak bilgilendirmek suretiyle işimizi tam anlamıyla profesyonel olarak yapmaktayız.